Dovolenky v Chorvátsku sú síce skvelé, srdce dobrodruha však už príliš nepotešia. Ľudia čoraz viac vyhľadávajú miesta, kam nechodí každý a zážitky, pri ktorých budú ešte aj vnúčatá lapať po dychu. Airbnb si to veľmi dobre uvedomuje, prichádza preto s novinkou, ktorá je len pre tých najodvážnejších.
Antarktída je v súčasnosti zaujímavou destináciou najmä pre vedcov, pretože tu prebiehajú rôzne výskumné projekty. Airbnb však prichádza so zaujímavou ponukou, ktorá zaujme najmä milovníkov zimy a pravých environmentalistov.
Ak totiž túžite po dobrodružstve, aké zažije len málokto, môžete sa na mesiac pridať k expedícii so skupinou výskumníkov. Airbnb výlet nazval študijná dovolenka, aj keď to nebude dovolenka v pravom slova zmysle. Portál The Insider uvádza, že päť odvážlivcov bude musieť aj riadne pracovať.
Projekt prebieha v spolupráci s organizáciou Ocean Conservancy a súčasťou výskumného tímu je aj vedkyňa Kirstie Jones-Williams. Spolu s ňou a skupinkou ďalších vedcov bude vašou úlohou skúmať, ako ovplyvňuje ľudská činnosť ten najvzdialenejší kontinent.
Bohužiaľ mikroplastom sa nevyhli nielen oceánske hlbiny, ale ani Antarktída. Vašou úlohou preto bude zhromažďovanie vzoriek snehu a ľadu, a zisťovanie prítomnosti mikroplastu.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že Antarktída sa znečisteniu z veľkej časti vyhýba, nie je to však pravda. Aj keď je kontinent pomerne izolovaný, znečisteniu čelí i toto ľadové kráľovstvo.
V správe pre portál The Insider sa Kirstie Jones-Williams vyjadrila, že teraz, keď už máme dostatok dôkazov o tom, že znečistenie sa týka bez výnimky celej našej planéty, je dôležité skúmať, akým spôsobom sa mikroplasty na kontinent dostávajú.
Okrem toho, výskum slúži aj ako zdvihnutie varovného prsta. Ľudia by si totiž mali uvedomiť, že naše každodenné činnosti neovplyvňujú len naše bezprostredné okolie, ale aj zvyšok sveta.
Ten, kto sa chce na expedíciu pripojiť, nemusí mať vzdelanie v danej oblasti, stačí, keď je srdcom vedec a je ochotný pre životné prostredie si niečo vytrpieť.
Ako ste si totiž zrejme domysleli, práca bude prebiehať v extrémnych podmienkach a bude poriadne náročná. Je preto vhodné, aby boli odvážlivci okrem iného aj fyzicky zdatní.
Samozrejme, súčasťou expedície je aj tréning a príprava, ktorá budú prebiehať v Čile, v Punta Arenas.
Okrem toho, pred oficiálnym začiatkom expedície budú mať výskumníci možnosť navštíviť Južný pól a preskúmať miesta, ako napríklad Drake Icefall, Charles Peak Windscoop či Elephant ‚s Head. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 8. októbra.